Kljub izvajanju redne ustne higiene se nam lahko na določenih mestih nabira več zobnih oblog kot drugje. Neodstranjene zobne obloge se zaradi sestavin sline spremenijo v zobni kamen, ki ga brez profesionalnega čiščenja ne moremo več odstraniti sami.
Zobni kamen kronično draži dlesen, ki je zato vnetno nabrekla in rdeča. Vnetje dlesni se umiri, če odstranimo zobni kamen in ponovno vzpostavimo dobro ustno higieno. Nezdravljeno vnetje dlesni vodi v parodontalno bolezen, ki z napredovanjem pripelje do izgube kosti okoli zob in zoba.
Zobni kamen odstranimo s pomočjo ultrazvočne konice, ki z vibracijami odstranjuje zobni kamen. Na koncu zobe poščetkamo in spoliramo s pomočjo polirne paste. Na gladko zobno površino se pripenja manj zobnih oblog in bakterij.
Kadar se zobje obarvajo zaradi različnih barvil v hrani ali pijači oz. kajenja, se lahko obarvanja odstranijo s pomočjo finega peska v procesu peskanja zob. Peskanje je neboleče in varno odstranjevanje madežev na zobeh, ki povrne izgubljeno belino zob.
Za ohranjanje zdravih zob in dlesni so poleg temeljite ustne higiene pomembni tudi redni preventivni pregledi pri zobozdravniku, ki nam svetuje, kako in kje lahko še izboljšamo izvajanje ustne higiene ter odstranjevanje zobnega kamna, ko se ta pojavi.
Pregled pri zobozdravniku se priporoča vsaj enkrat letno, pri čemer se izvedeta tudi odstranjevanje zobnega kamna in peskanje.